reklama

Obamov prvý politický rok

Od môjho prvého stretnutia s Barackom Obamom uplynul presne jeden rok. Pred 365 dňami som sa bála, že americká politika mu vtlačí do tváre typickú pečať neúprimnosti a tzv. spoločenského úsmevu. Jeho politická kariéra však nabrala dramatickú rýchlosť a už dva týždne jeho víťazné ťaženie nedokáže zastaviť ani manželka bývalého amerického prezidenta. Obama má pre mňa a pre väčšinu amerických voličov iba ročnú minulosť, napriek tomu bude mať jeho budúcnosť v americkej politike podľa mňa rozhodne dlhšie trvanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Zatiaľ neviem, čo to je, ale Obama to má a iní nie
Obama je v takmer výlučne bielej zmesi amerických politikov skutočne svojským zjavom, a to vôbec nie farbou svojej pleti. Neviem presne, čím zaujal, ale mám hypotézu. My na Slovensku nie sme možno k sebe najmilší, ale keď nám niekto lezie na nervy, tak zavrčíme a zásadne sa vyhýbame politickej korektnosti, pretože vlastne ani nevieme, čo to presne je. Moja americká skúsenosť však naznačuje, že tunajšia spoločnosť žije v dvoch paralelných svetoch. Jedným z nich je politicky korektný verejný svet, ktorý symbolizuje nie vždy najúprimnejší úsmev s typickým How are you? a prísľubom, že si zavoláme a niekedy sa stretneme, aby sme sa zanetworkovali :-) Druhým svetom je súkromie, kde sú ľudia zvedaví na odpovede, kde vidieť emócie a úprimné gestá. Clintonová vedie svoju kampaň vo verejnom svete, Obama podľa mňa vkročil svojou úprimnosťou do súkromného sveta svojich voličov. A to je na pomery veľkej americkej politiky niečo, na čo si matne spomínajú pamätníci prezidenta Kennedyho.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obamu ľudia počúvajú
Pred rokom, keď ešte nikto nemal ani tušenia o nejakých primárnych voľbách, pomerne neznámeho Obamu si v Los Angeles prišlo pozrieť asi päťtisíc ľudí. Dnes začína byť obtiažne dostať sa na jeho mítingy, kde sa stretávajú desaťtisíce jeho priaznivcov. Žiaden iný politik nevyvolal taký veľký záujem o politiku u ľudí, ktorí doposiaľ nikdy nevolili. Ako jeden z mála je vyhľadávaným rečníkom, a to nie len pre zamestnancov firmy Google, či univerzitných študentov, ale aj pre odborárov. Americkí voliči sú naozaj zvedaví, čo Obama povie. A majú radosť z toho, keď im pripomenie to banálne a pritom najdôležitejšie heslo: Dokážeme to. Po jeho vystúpení po troch víťazstvách v Potomacu sa ostrieľaný televízny komentátor MSNBC priznal, že Obamov prejav v ňom vyvolal triašku, a že ho dojal. O týždeň neskôr sa už žiaden z kandidátov neodvážil prísť so svojím príhovorom po Obamovi, pretože to nemá zmysel.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Clintonová by bola skvelou prezidentkou
Napriek mojej zjavnej zaujatosti Obamom je mi veľmi ľúto, že práve oproti nemu stojí Hillary Clintonová. Táto politička roky krok za krokom profesionálne kráčala k svojej prezidentskej kandidatúre a som presvedčená, že keby si nevzala Billa Clintona, o prezidentskú nomináciu by sa uchádzala už o niekoľko rokov skôr. Ak by o prezidentskej nominácii rozhodovala volebná porota podľa predpísanej hodnotiacej tabuľky, Clintonová by vyhrala. Je skvele pripravenou političkou a ako jediná z dnešných kandidátov presne vie, do čoho ide. História zatiaľ nezaznamenala veľa žien s podobným postavením a ambíciami a ak sa raz má stať prezidentkou USA žena, historickú šancu má v tomto roku ženské pokolenie práve vďaka Clintonovej. Obama je však ako návštevník kampane z neznámej galaxie a Clintonovej tím zatiaľ proti nemu nedokázal nájsť účinné zbrane.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Skúsenosť verzus zmena
V Amerike je všetko veľmi jednoduché a čo jednoduché nie je, bude rýchlo zjednodušené. Preto bol celý minulý rok medzi Clintonovou a Obamom bojom o skúsenosti. Ona skúsenosti má, on nie. A basta. A taká bola pravda. A taká je pravda až dodnes, keďže za jeden rok sa 30 rokov skúseností jednoducho nazbierať nedá. Ale na začiatku tohto roka sa Clintonovej tábor rozhodol osvojiť si myšlienku zmeny. Mne osobne to pripomínalo malú politickú krádež, ktorá jej nepomohla a napokon jeho možno zvýhodnila. Pokiaľ niekomu pripadá Mikloš so svojimi mediálnymi vystúpeniami o problémoch obyčajných ľudí málo hodnoverný, vidieť a počuť Clintonovú na mítingu s americkými dôchodcami a odborármi je úplné populistické peklo. V roli agentky zmeny pôsobí ako ochotnícka herečka, ktorej svaly stuhli v kŕčovitom úsmeve.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kam to Obama v ďalšom roku dotiahne
Úprimne povedané, neviem a rada sa nechám prekvapiť. Ale zvyšné bunky politologičky vo mne kričia, že sa má stať prezidentom. Rada by som totiž videla, ako sa v tejto funkcii ujme, a či naozaj tak strašne potrebuje tie čarovné skúsenosti, ktorých má jeho prípadný protikandidát republikánov John McCain hádam až prebytok. A ešte by som jednoducho chcela, aby prezidentom USA aspoň raz nebol beloch. Ak by ešte zároveň vedel, aký je rozdiel medzi Slovenskom a Slovinskom, vnímala by som to ako veľké plus. Ani jedného z kandidátov si však nemôžeme otestovať v laboratórnych podmienkach. Obama si v prvom roku kampane počínal veľmi dobre. Druhý rok prinesie viac politického svinstva, a to najmä v samotnom súboji s republikánskym oponentom. Američanom však napokon možno tento mladík zaimponuje svojou snahou zjednotiť ich. Som presvedčená, že ak prejde testom všeobecných volieb, v Bielom dome si nájde svoj štýl ako ktokoľvek pred ním. Sama som zvedavá, čo bude v mojom budúcom blogu o druhom roku politickej kariéry Baracka Obamu.

Marika Ondruchova

Marika Ondruchova

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu