HZDS umrelo. Nech žije Smer!

Autor: Marika Ondruchova | 3.5.2012 o 19:50 | Karma článku: 16,61 | Prečítané:  2291x

Vladimír Mečiar sa vrátil zo svojej ďalšej "výpravy za medveďmi" a ohlásil odchod z čela svojej strany. Bol opäť sklamaný, že nie je premiérom, ale tentokrát nám nemával s popevkom do kamier. Nikdy som neverila, že budem o Mečiarovi a jeho strane písať jedného dňa s nostalgiou. A hoci som vždy dúfala, že osud tohto politického útvaru bude raz zavŕšený nekrológom, trápi ma, že úpadok Vladimíra Mečiara išiel ruka v ruke s nástupom Róberta Fica, a nie so stabilizáciou štandardných programových strán a vynorením pravicovej politickej osobnosti.

 Sme.sk

Presne pred 21 rokmi vzniklo zatiaľ najpopulárnejšie politické zoskupenie na Slovensku. A hoci sa svojich narodenín formálne dožilo, HZDS je dnes politickou zombie. Strana nemá aparát, ani hovorcu, a novinky na jej stránke píše už len zapálený grafoman Stanislav Háber, kedysi hviezdny novinár Slovenskej Republiky či Nového dňa (Pamätáte sa?). Aktuálna flashka na stránke nás upozorňuje na 15. výročie Deklarácie zvrchovanosti, ktoré sme si však pripomenuli (teda ako kto) ešte v roku 2007. Slávny valec zo Zlatej Idky nepoháňa uz ani zotrvačnosť.

Kedysi bol Mečiar bohom

V marci 2012 získalo hnutie 23 772 hlasov. Prakticky je to nezaujímavé číslo, ak neberieme do úvahy, že je nižšie ako údajný počet členov Ľudovej (rozumej masovej!) strany HZDS (okolo 24 tisíc). Ale ak ho porovnáme s rokom 1992, kedy podnikový právnik z Nemšovej odštartoval projekt samostatného Slovenska, Mečiarova strana získala 50-krát menej hlasov! Historický výsledok HZDS z roku 1992 nevyrovnal zatiaľ ani Smer v tohtoročných voľbách (chýbalo mu 14 tisíc hlasov). Je tomu presne 20 rokov, kedy polovica Slovenska hltala každé Mečiarovo slovo, Slobodný piatok sa vypredával a babky demokratky doslova odpadávali, keď Mečiar vystúpil na pódium…

Hlasy.jpg

Pád HZDS je v Európe istým spôsobom raritou. Nie každý deň umiera strana, ktorá bola takmer 20 rokov obávanou a politicky relevantnou silou. Keď sociológ Vladimír Krivý pred pár rokmi dokazoval, že Mečiarove bašty zodpovedajú historickým baštám slovenských ľudákov, mylne som sa domnievala, že o pár rokov prirodzene zaniknú. S Mečiarom odišiel Mečiarizmus a jeho súputníci (Pamätáte na Kozlíka, Tóthovú, Cupera, Jarjabka, Hudeca, Augustína, Mariána aj Húsku, etc.?), ale hlad po populizme tu zostal.

Po Mečiarovi Fico, po Ficovi….?

Nie je tajomstvom, že elektorát HZDS nezanikol . Prešlo 20 rokov a na miesto HZDS dnes takmer rovnaké množstvo ľudí volí SMER. Dôkazom toho, že Fico nahradil Mečiara, je aj porovnanie ich prednostných hlasov, ktoré boli zavedené v roku 1998. Som si istá, že ak by existovali krúžky už v rokoch 1992 a 1994, Mečiar by ich získal ešte viac než Fico tento rok (vyše 762 tis.).

Preferencne.jpg

Úpadok HZDS začal zvnútra, keď sa v roku 1992 odštiepili Kňažkovci a potom ďalšie skupiny. Smrteľný úder hnutiu však vôbec nedali tí, čo sa chceli od neho odlišovať, ale tí, ktorí mu boli až nápadne podobní – akurát vo vydaní z 21. storočia a v lepšom “balení”. Fico tak nielenže zhltol SDĽ, ale zlikvidoval HZDS a SNS (ja keď tá výrazne prispela aj vlastnou činnosťou). Fico má síce v Európe viac rešpektu ako mal kedysi Mečiar, ale jeho antikapitalistický a proruský postoj okorenený latentným rasizmom mu na európskej scéne veľa kamošov neprinesie. A nanešťastie bude aj naďalej kriviť už aj tak zaoblené názory domáceho obyvateľstva. Aká generácia tu vyrastie, keď vytvárať zisk je trestuhodné, dobre zarábať je nehanebné a inšpirovať sa americkou slobodou je prinajmenšom skazené?!… Ale to je na iný článok.

Pravici sa za 20 rokov modernej histórie nepodarilo predstaviť osobnosť porovnateľnú s Mečiarom alebo Ficom. Mikuláš Dzurinda sa k Mečiarovi dokázal na chvíľu priblížiť iba vďaka planému sľubu dvojnásobných platov, ktorého nesplnenie ho dodnes prenasleduje. Na chvíľku nám svitla nádej s Radičovou, ale všetci vieme, ako skončila táto kapitola. Dnes patrí celý populistický priestor Ficovi a vďaka pravicovému marazmu sa v ňom môže rozťahovať a užívať si.

Ak by sa mala história zopakovať, dobrá správa je, že Fico by mal byť o 20 rokov politická mŕtvola. Zlá správa je, že ho nenahradí ani Sulík, ani Matovič, Žitňanská, či Figeľ. Dokonca ani Vilo Novotný. V mojej čarodejnej guli je tma, ale ak by som tam videla populistku Radičovú, možno by som sa na budúcnosť tešila. Zatiaľ prajem HZDS dôstojný výmaz z registra Ministerstva vnútra SR a trpezlivo čakám na nekrológ pre Smer.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan je najväčším favoritom. Zapíše sa do dejín svetovej cyklistiky?

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?